Aveți cumva o întrebare care vă frământă? Aveți ocazia să o puneți aici.
3313 întrebări.
Sărut mâna părinte. Am citit in cartea Vămile văzduhului de Nicodim Mandita ca monștrii fără chip de om nu se botează. Dacă nu sunt oameni, ce sunt ei?
Va mulțumesc din suflet pentru sfaturi! Cât despre iubitul meu, nu stiu ce sa fac. E primul baiat din viata mea. La începutul relației i-am spus ca vreau sa ma păstrez curata pana la casatorie pt ca asa mi-a zis mama mea ca as avea o casnicie binecuvântata. El a fost de acord la început, dar dupa o perioadă, din cauza insistentelor lui repetate, a slabiciunii mele si pt ca am vrut ca el sa fie singurul din viata mea, am cedat... Nu locuim împreună, el sta la parintii lui si eu la ai mei, dar pe parcurs am aflat ca trăia în pacatul malahiei si ca se uita mai mereu la pornografie de la varsta de 14 ani, el avand acum 26. A tot incercat sa scape de acest pacat, dar nu reușea mai mult de 3 saptamani - o luna si uneori nu are bunavointa sa incerce sa scape. Iar din cauza asta ne-am departat foarte mult unul de celalalt. Mai ales pt ca mi-a aratat de foarte multe ori ca nu ma iubeste cu adevarat prin indiferenta lui fata de mine si sta in relatie cu mine doar din obisnuinta si comoditate. E ortodox, dar nu e prea credincios, nu merge la biserica decat o data pe an, sa se spovedeasca si atat. Daca ne-am casatori, nu cred ca m-ar mai privi ca pe o femeie in adevaratul sens al cuvantului din cauza pacatului pe care il savarseste de atatia ani. Nu stiu ce sa fac, eu nu pot să suport ceea ce face, e prea dureros pt mine sa traiesc cu gandul ca atunci cand e singur poate recurge iar la păcatul acesta...
Doamne ajută! Ce rugăciuni mă sfatuiti sa fac sau la cine sa ma rog pentru a-mi gasi o meserie pe placul meu? Am facut Facultatea de Litere și masterul in domeniu si nu îmi mai doresc deloc sa profesez în domeniul acesta. Sau ar trebui sa încerc chiar daca e contrar dorintelor mele? Cum zicea un parinte "Daca nu iubim copiii, sa ne găsim altă meserie". Eu iubesc copiii, dar nu mi-ar plăcea să profesez toata viata in domeniul asta si pt ca nu as face asta cu drag, poate as fi o profesoara rea pentru copii. Iar meseria pe care mi-ar fi placut enorm sa o am, nu reusesc sa o obțin, nu reușesc sa promovez examenele oricat as încerca si ma găndesc ca poate nu asta e voia Domnului... Sau ar trebui sa mai încerc pentru ca poate Domnul imi testeaza rabdarea? Sunt dezamăgita de mine ca am 24 de ani și inca nu am un loc de munca si o sursa de venit. La cine m-as putea ruga si cat timp ar trebui sa ma rog pentru a ma ajuta Dumnezeu sa-mi gasesc o meserie potrivită? Vă mulțumesc frumos!
E păcat sa fii bogat sau sa detii bogății?
Sărut mâna! Părinte,de când cu vaccinul am numai frica, tot aud ca nu mai lasă la servici și asta ma îngrijorează, am doi copii și mi e frica ca nu voi avea cu ce sa i hrănesc, nu vreau vaccinul fiindcă știu ca e periculos, îmi vine sa iau copiii și sa plec în munți ca m-am saturat de tot ce se întâmplă în lumea asta condusa de aiuriti, în fiecare zi în loc sa ma bucur ca am sănătate ma gândesc la ce se întâmplă în lume, am fost la Sfânta Paraschiva și asta mi-a oferit liniște o perioada, va rog dați-mi un sfat pentru vremurile astea grele
Sărut mâna părinte! În 1 Regi 28 începând cu versetul 7 Vrăjitoarea îl invocă pe adevăratul Samuel sau e un demon care se preface Samuel ?
Am o anumita nelamurire si doresc sa va stiu si parerea dumneavoastra, daca este cu putinta. Romanii din valea timocului nu sunt recunoscuti ca ,,romani,, ci ca ,,vlahi,, cu toate ca noi stim foarte bine ca inseamna acelasi lucru. Ei bine in acea zona romanilor le este interzisa Sfanta Liturghie in limba romana , chiar daca preotul este roman si toti crestinii ce se duc la biserica sunt romani. Parerea mea este ca aceste biserica sa ramana in Biserica Ortodoxa Sarba dar sa se indure si fratii nostrii sarbi si sa ii lase sa faca Sfanta Liturghie in limba romana. Nu stiu daca sunteti la curent cu aceasta situatie, care este parerea dumneavoastra? Credeti ca unghiul din care privesc eu situatia este usor extremist ? Doamne ajuta!
Sărut mâna părinte! Faptul că Îngerul Domnului este Arhanghelul Mihail este învățătura oficială a Bisericii Ortodoxe? Adică părerile sunt împărțite că ar fi Domnul Iisus sau Arhanghelul Mihail ? sau e în unanimitate Arhanghelul Mihail ?
Îngerul Domnului este Domnul Iisus ? de asta i se aduce închinare în Vechiul Testament?
Doamne ajuta! Sunt studenta și la facultate am avut o situație mai ciudata dacă pot spune așa . Aveam dreptul sa alegem noi data examenului și am ales o sâmbătă deși avem o colega care e sambatara și ne a zis ca nu are voie sa dea examene in ziua de sâmbătă . Deși a specificat ca sunt motive religioase noi nu ne am schimbat decizia din diferitele motive ale fiecăruia . Am greșit ? Eu personal i-am cerut scuze însă i -am zis ca și mie îmi pică mult mai bine in Weekend , chiar de era sâmbătă sau duminica . Mulțumesc , poate pare ciudata întrebarea dar parca ma simt cumva prost
12.10
Am citit si eu aici pe site si am o nelamurire daca :
Icoana = obiect de cult. Si
Idol = 3 Obiect de cult în religiile păgâne. 6 Diavol.
Iar in Bilie scrie in N.T.
I Ioan 5, 21 - "Fiilor, păziţi-vă de idoli."
Mai este bine sa me inchinam la obiecte de cult = idoli =diavoli =icoane ?
Doamne ajuta. Am și eu o întrebare. E de ajuns dacă la spovedanie spun păcatele pe scurt, de exemplu mândrie, lene, lăcomie, și altele, sau trebuie neapărat să le spun pe toate care derivă din aceste categorii mari de păcate? Până acum le-am enumerat mereu pe toate, dar acum am multe de spus din alte categorii și nu îmi permit să îl rețin atât de mult pe duhovnicul meu. Și încă o întrebare. Dacă spun că am încurajat, aprobat, sau promovat păcate, trebuie să spun și pe care anume? Mulțumesc anticipat!
As vrea sa ma apropii cât mai mult de Dumnezeu însă mă simt blocata din caza păcatelor si din faptul ca simt ca nu știu de unde sa încep aceasta relație cu Dumnezeu!știu ca relația cu Dumnezeu nu se face doar cu o rugăciune dimineața și seara! Ca relația cu Dumnezeu e una complexa! Ce rugăciuni îmi sugerați? cum și ce post ar trebui sa țin? Cum ar trebui sa procedez?
Sărut mâna! Va scriu in speranța ca ma puteți ajuta.
De de cativa ( 3-4 ) ani ma confrunt cu o problema…
Îmi e foarte frica sa dorm singura noaptea și mai ales sa stau singura, îmi fac tot felul de filme și nu pot opri asta, ma rog și plâng pentru ca eu nu vreau sa fiu așa. Ziua spun “ la noapte trebuie sa dorm singura “ și când vine noaptea nu pot, încep sa plâng și nu pot.
Bunicul meu, Dumnezeu sa-l ierte a murit acum 9 luni și eu am rămas cu frica asta foarte mare, ma tot gândesc, dar eu eram așa și înainte deci nu consider neaparat asta motivul. Dacă aud niște lucruri imediat ma sperii și îmi fac doar gânduri negre. Încerc sa zic “ nu e nimic “ dar degeaba…Nu știu cum sa controlez asta. Îmi e foarte greu….
Nu pot sa dorm noaptea nici cu becul aprins sau cu televizorul, am încercat tot felul de variante. Trebuie sa dorm tot timpul cu cineva, și și atunci ma gândesc acolo dar nu îmi mai e așa frica. Va rog din suflet sa ma ajutați!
Bună ziua,
Forțată de împrejurari m-am vaccinat cu prima doza, pfizeer, regret amarnic. Deși peste tot scrie ca nu o sa modifice Adn-ul, am mai multe semne de întrebare. Simt ca l-am parasit pe Dumnezei prin acceptarea vaccinului. Am greșit! Caut confirmări ca e doar un vaccin fără alte modificări, dar cine ar putea sa-mi confirme asta?! Ma va putea ierta vreodată, Dumnezeu? Ce as putea sa fac, sa-mi ușurez conștiința, sufletul de apăsarea asta?






